İLETİŞİM SAYFASI

HUKUK SAYFASI
 
   
   
   
 

 

 

 

 

 

 

   HUKUKSAL SORU VE CEVAPLARINIZ

Tarih
Soru İCRA VE İFLAS HUKUKU
Cevap

Değerli Fulya Mahallesi Sakinleri;

“Hukuk” kavramı ve içeriği engin bir okyanustan farksızdır. Hayatımızın birçok alanında yer alan kural ve işleyişlerin temelinde hukuk vardır. Bununla birlikte; bugünden itibaren sizlerden de gelecek sorular ile şekillenecek olan hukuk köşemizde çeşitli konulara yer vererek sizleri bilgilendireceğiz.

Bugün evinize icra dairesinden bir borcunuza ilişkin tebligat geldiği zaman neler yapmanız gerekir bundan bahsedeceğiz. Öncelikle buradaki en önemli nokta borcun reel olarak da size ait olmasıdır. Yani sizin isminize ait olmayan yahut isim benzerliğinin anlaşıldığı v.b. durumlarda borç reel olarak size ait değildir. Dolayısı ile de bir sorumluluğumuz doğmayacaktır. Ancak bu durumun dahi tebligatın geldiği icra dairesine bildirilmesi gerekmektedir. Siz bu durumu icra dairesine bildirmezseniz icra dairesi tebligatı yapılmış sayar ve haciz işlemi için kapınıza gelebilir. Ancak tabii ki bu durum borcu üstlendiğiniz anlamına gelmez. Kapınıza gelen icra memuruna da durumu izah edebilirsiniz. Fakat önemli olan bunu yaşamamaktır.

Reel olarak borç size aitse neler yapılmalıdır? Yani gerçekten gerçek kişiye/kişilere veya bir kuruma borcunuz varsa ve icra takibi ile karşı karşıya iseniz, öncelikle size yapılan tebligatta yazan ödeme/itiraz/mal beyanında bulunma sürelerini dikkatlice okumalısınız. Şayet mevzu bahis borcu daha önceden kısmen veya tamamen ödediyseniz, bu ödemenize ilişkin makbuzlarınızı yahut ödeme evraklarınızı icra dairesine tebligatta yazan süreler içinde sunarak borç miktarına itiraz edebilirsiniz. Borcu hiç ödemediyseniz geçen hergün borcunuza faiz işleyeceğini ve yapılan icra takibinin ilerlemesi sonucu icra masraflarının da artacağını bilmenizi isterim. Reel bir borcu sonlandırmanın en iyi yolu, ödemektir.

Ödeme konusunda; alacaklınız ile haricen anlaşma yapabileceğiniz gibi, icra dairesine giderek İcra ve İflas Kanunu’nun yine alacaklınız ile anlaşarak size tanıdığı dört(4) eşit taksitte ödeme hakkından da faydalanabilirsiniz. İcra ve İflas Kanunun’dan doğan anlaşma hakkı sizi yükümlülük altına sokar. Şayet taahhüt etmiş olduğunuz ödemeleri yapmazsanız, alacaklının şikayeti üzerine icra mahkemesi tarafından bir aydan üç aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırmakla karşı karşıya kalabilirsiniz. Unutmayınız ki; İcra Hukuku’nun temel taşları sürelerdir. Her işleminizi süresinde yaparsanız ve reel olan borcunuza sahip çıkarsanız ne evinize hacze gelinir, ne aracınıza ve evinize haciz şerhi konulur, ne de banka hesabınız bloke edilir. Can sıkıcı bu tür işlemlere maruz kalmazsınız. İcra Hukuku’nun borç ve alacaklar bölümü oldukça geniştir. Sizlerden gelecek sorularla bilgi vermeye devam edeceğiz.

Saygılarımla,

Av. Özlem Birgün Emiroğlu ozlem@simgehukuk.com

Hukuk sayfasına geri dön

Ana Sayfa   |   Mahallemiz   |   Ne Nerede   |   Önemli Linkler   |   Öneri ve Şikayetler   |   İlanlar   |   İletişim